Bana göre hayallerinizi gerçekleştirmek aslında daha çok üç adımlı bir sisteme benziyor; Hayal Et, Hedefleri Belirle, Sıkı Çalış. Hayallerinize ulaşmaya odaklanmak için bu üç adımı kullandığınız takdirde gerçekleştirilemeyecek çok fazla şey olduğunu sanmıyorum.

Olmasını istediğiniz şeylerin hayallerine kapılmanın kolay olduğunu biliyorum. Özellikle de uzakta olanlar… Hani düşüncelerinizin derinliklerinde dahi ihtimal dışı arzulardan öte bir şey olmadığını bildikleriniz. Sanırım asıl konuşmamız gereken şey, hayal etmek ile arzulamak arasındaki fark. Arzulamak kelimesinin anlamı sözlükte; istemek, istek duymak, özlemek şeklinde geçiyor. Diğer taraftan biraz daha karmaşık olan hayal kelimesinin tanımı ise şu şekilde geçiyor; zihinde tasarlanan, canlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen şey, imge, hülya.

Anlayabileceğiniz gibi, hayaller kesinlikle çok daha karmaşık. Bunun nedeni ise sizi içermeleri, sizin tarafınızdan yaratılmaları ve sizin elinizde olmaları.

Aslında arzular yaşamlarımız üzerinde bu tür bir güce sahip değiller, çünkü arzular hayal statüsüne yükselene kadar, sadece güzel düşüncelerden ibaretler. Sadece, arzuların “olsa güzel olurdu” kategorisine, hayallerin ise “buna sahip olmam gerek” kategorisine girdiğini unutmayın. Hayallerinizi düşünmeyi kendinize hatırlatmak zorunda kaldığınız takdirde, bunlar hayaller değil, daha ziyade arzulardır. Hayallerinizden vazgeçemez ya da onları unutamazsınız. Onların gerçeğe dönüşmesine yönelik duygularınız o kadar güçlüdür ki, herhangi bir zamanda herhangi bir sebep olmadan tam anlamıyla gizlice düşüncelerinize sızacaklardır. İnsanlığa yardım edecek veya dünyayı kurtaracak bir hayale sahip olmak zorunda değilsiniz -bu arada sahipseniz size şapka çıkartıyorum-. Onlar SİZİN istediğiniz şeylerdir ve olumlu etkiledikleri tek kişi SİZ olabilirsiniz. Bunun tamam olduğunu düşünün. Onlar sizindir ve başkalarının da sizin adınıza istemeleri için onları haklı göstermek zorunda değilsiniz.

Gerçek bir hayal, istediğiniz ve ona sahip olduğunuz için başkalarının ne dediğinin önemli olmadığına inandığınız bir şeydir. Hayalinizden vazgeçmeniz için tek gereken şey birinin size gereken niteliklere sahip olmadığınızı söylemesi ise, o halde bu bir hayal değildir. Hayalinizin şekli değişebilir ancak içeriği asla değişmez. Ayrıca zaten mükemmeldir ancak bazen daha da iyi hale getirmek için biraz parlatılması gerekir. Esneklik gösterebilmeniz gerekebilir ancak hayalinizden asla vazgeçmezsiniz. Bu hayalin gücüdür. Onlar kurşungeçirmezdirler. Mükemmel çünkü onu hayal ettiniz ve aslında o sizin bir parçanız.

Bir hayalin olduğunu bildikten sonra, doğru olduğuna güvenmek zorundasınız. Bu sayede onu gerçekleştirmeniz için size rehberlik edecek bir yol bulacaksınız. Bu, asla vazgeçmemek ve çok fazla fedakârlıkta bulunmak anlamına gelir. Zamanınız, paranız ve rahatınız etkilenebilir ama sonunda hayalinizi gerçekleştireceksiniz. Rahat olun ve kendinize ve kararlarınıza güvenin. Size hikâyelerin hüzünlü tarafını anlatan insanları dinlemeyin, hayallerinizi diğer insanların başarıları ile karşılaştırmak için Instagram veya Facebook’ta onları araştırmayın ve paranın motive edici veya şevkinizi kıracak bir faktör olmasına izin vermeyin. Hayal edin ve büyük hayal edin ama her şeyden önce hayalinizi tanımlayın ve anlayın. Ona sahip olun!

Hayaller ve ne anlama geldikleri ve ne kadar güçlü olmaları gerektiği hakkında artık net bir fikrimiz olduğuna göre bir sonraki adıma geçmeliyiz yani hedefler koymalıyız.

Hedefler, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için zihninizde ve realitenizde neler olması gerektiğine dayanır ve eğlenceli şeylerdir. Ayrıca hedefleriniz aracılığıyla planınızı görürsünüz, yani bunu gerçekleştirmeniz için neyi dikkate almanız gerektiğini. Hedefler binanın temelidir ve bu nedenle organize edilmeleri ve iyi düşünülmeleri gerekir. Ben genelde onları yazar ve bir liste yaparım. Doğru yolda olduğumdan emin olmak için sık sık bu listeye geri dönmek ve onu revize etmek/güncellemek hoşuma gidiyor. Bu şekilde ileriye doğru harekete geçtiğinizde ve ulaşılabilir ve gerçekçi hedefler oluşturmaya başladığınızda, aslında her seferinde hayalinize doğru bir adım atıyorsunuz. Her gün bu hayale doğru bir adım atmaya çalışın. Hedeflerinizi, sizi doğru yöne çeken bir lokomotif olarak değerlendirin. Hayalinize ulaştığınız zaman nasıl olacağınızı, hayatınızın nasıl olacağınızı görmek için görselleştirme tekniklerini kullanın. Yarattığınız bu güzel görüntüleri tutmaya çalışın ve mümkün olduğunda tekrar deneyimleyin.

Artık hayallerimizin onlara bağlı hedefleri olduğuna göre, şimdi sıra üçüncü ve en zor kısımda ki bu, çoğu insanın icra etmediği kısım. Çalışmalısınız. Çok iş olacak ve hepsini yapmak zorunda kalacaksınız. En yakınızdakiler dâhil olmak üzere istese bile kimse size yardım etmeyecek. Bunu başarabilecek tek kişi sizsiniz, sadece siz. Unutmayın ki bu sizin hayaliniz ve hedefleri siz koydunuz. Şimdi, onları gerçekleştirebilmeniz için çalışma zamanı.

Yanlış anlamayın ama her şeyin kontrolden çıktığını ve çabalarınıza rağmen hiçbir yere varamadığınızı hissettiğiniz günler olacak. Size düşen ise bugünlerde daha fazla çalışmak, yeni bir bakış açısı getirmek veya daha fazla fedakârlık yapmak olacak. Bu günler adeta sizin bu hayale olan bağlılığınızı test edecek ve size pes etmişsiniz gibi hissettirecek. Sakin olup sadece listenize geri dönün ve oradan size ilham verecek veya size motive edecek bir şeyler bulun. Hemen o günde yapabileceğiniz basit bir şeyi mutlaka bulacaksınız. Bu monotonluğu atlattığınızda göreceksiniz ki her şey gibi bu sıkıntılı dönem de yakında bitecek. Sadece hedeflerinizdeki sadeliği bulun ve ilerleyin. İster bir adım olsun isterse yüz adım, ileriye doğru hareket eden anlar olduktan sonra gerisi önemli değil. Yani, enerjinizin düşük olduğu günlerde basit şeyler üzerinden ilerleyin.

Hayatım boyunca bu sistemi bizzat deneyimledim. Bir kitap yazmak, sahip olduğum daha büyük bir hayalim için bir hedefti ve ben yoluma devam ediyorum. Bu hedefi başardım. Çok fedakârlık yapıp çok çalışmak zorunda kaldım ve bu bir gecede olmadı. Dört yıl yazarak ve geçen yıl baskısını yapmaya çalışırken aynı derecede sıkı şekilde çalıştım. Tüm bunları gerçekleştirmek için birçok şeyden vazgeçmek zorunda kaldım. Burada oturup bu sistemin ne kadar iyi olduğu konusunda size mümkün olduğunca çok örnek verebilirim. Ama karar verebilecek tek gerçek kişi kendinizsiniz. Umarım benim yolculuğum bir şekilde size ilham verir ve yolcuğunuzu etkiler ve hayallerinizi yakalayıncaya kadar onları kovalarsınız. ÖPÜLDÜNÜZ!

For me making your dreams come true is honestly more like a three-step system.  Dream. Make Goals. Work Hard.  I just don’t think there is much that can’t be made a reality if you use these 3 steps to focus on achieving your dreams.

I know it’s easy to get swept away into dreams of things that you want to happen.  Especially the ones that are so far out there that even you know deep down that they are just some far-fetched wishes.  I guess the difference between dreaming and wishing might be more what we should talk about.  According to the dictionary a wish is defined as: to want, desire or long for.  A dream on the other hand is more complex and is defined as: a succession of images, thoughts, or emotions passing through the mind during sleep or like sleep; an aspiration; goal; aim.

As you can tell dreams are definitely much more complicated.  The reason for this is that they include you.  They are created by you.  They are in your power.

Wishes don’t actually have that kind of power over our lives, because until those wishes have been elevated to Dream status, they are just fancy thoughts. Just remember that wishes fall into the “would be nice to have” category, and dreams fall into the “I got to have that” category. If you have to remind yourself to think about your dreams, then those aren’t dreams, but rather wishes.  You won’t be able to let go of or forget your dream.  The feelings for them to become a reality are so strong that they will literally creep into your thoughts without any reason at any time.  You don’t have to have a dream that will help humanity or, save the world (but if you do; hats off to you).  They are what YOU want and the only person they effect positively maybe YOU.  Guess what this is ok.  They are yours and you don’t need to justify them to make them what everyone else will want for you.

A true dream is something that you want and that you believe in having no matter what other people say. If all it takes for you to give up your dream is someone telling you that you don’t have what it takes, then that isn’t a dream.  Your dream may change its shape but never its content.  It’s perfect but sometimes it needs a little polishing to make it even better.  You may need to be able to bend but you will never give up your dream.  That is the power of a dream.  They are bulletproof.  Perfect because you dreamt it and it is actually apart of you.   

Once you know you have a dream you have to trust that it is right.  That it will find a way to guide you to make it become a reality.  This means giving up and giving into a lot of sacrifices.  Your time, money and comforts may be affected but at the end you will have accomplishment your dream.  Relax and trust yourself and trust your decisions.  Don’t listen to people telling you the sad side of the stories, don’t check up on people on Instagram or Facebook and compare your dream and their success, don’t let money be your motivating or demotivating factor.  Dream and dream big but above all define and see your dream.  Own it!

So now that we have a clear idea about dreams, what they mean, and about how powerful they are we have to get on to the next step.  We have to set goals. 

Goals that are based on what needs to happen in your mind and in your reality to make this dream of yours come true.  Goals are funny things because through goals you will see your plan.  What it is going to take for you to make this happen.  Goals are the foundation of the building and they need to be organized and well thought out.  I usually write them down and make a list.  I like to go back to this list often and revise/update it so that I know I am on the right track.  Once you begin this forward movement and start to make goals that are attainable and realistic you are basically moving one step at a time towards your dream.  Everyday try to take one step towards that dream.  Make your goals be the locomotive that pulls you in the right direction. Use visioning techniques to see you when you have your dream.  How your life will be.  Hold onto these beautiful images that you have created and relive them whenever you can.

Now that our dreams have goals attached to them, it’s time for the third and most difficult part.  You have to work.  This is the part most people don’t realize.  It will be a lot of work.  You will have to do it all.  No one will help you.  Though they may try.  It is you and only you that can make this happen.  Remember this is your dream.  You set the goals.  Now it is time work so that you make them happen.  Don’t get me wrong there will be days that you feel everything is going out of control and that you haven’t gotten anywhere with your efferots. Its on these days that you will need to work harder, to think of a new angle, or to make more sacrifices.  These will be the days that test your commitment to this dream.  The days that make you feel like giving in.  Just go back to your list find something on it to make you inspired or motivated.   Something on your list you can do today.  Something simple.  Get through the rut and you will see that like all things this low period will also be over soon.  Just find the simplicity in your goals and go forward.  One step or one hundred steps it doesn’t matter they are all forward moving moments.  So, on your low energy days go for the simple.

I have first handedly experienced this system throughout my life.  Writing a book was a goal I have for a bigger dream and I am on my way.  I accomplished that goal.  I had to sacrifice and work very hard and it didn’t happen overnight.  Four years writing it and the past year working just as hard trying to do its publicity.  I had to give up many things to make this all happen.  I can sit here and give you more examples than possible to how well this system is.  But the only real person that can decide is you.  I hope that my journey will somehow inspire and effect yours and that you will chase your dreams until you catch them.  XOXO!

Leave a Reply