İnanılmaz yemekler, karlarla kaplı bir mucize, kuzey ışıkları ve içinizi aniden ısıtan bir gün batımı. Kış masalı tadındaki unutulmaz Finlandiya tatilim sayesinde, “Ölmeden Yapılacaklar” listemden bir satır daha silinmiş oldu.

Incredible foods, a snow-covered miracle, northern lights and that heart-warming sunset. Thanks to the unforgettable winter tale, Finland vacation , another line from my “Bucket List” has been checked.

Kış denince aklıma ilk gelen şey Game of Thrones! Bu dizinin bu kadar büyük bir hayranı olarak “Winter is here” diyeceğimi hiç düşünmezdim. Finlandiya’ya son gidişimde muhteşem Lapland bölgesine gittim. Bembeyaz bir harikalar diyarı. -25 ve -33 derece arasında değişen sıcaklıklarda doğanın bu kadar güzel ve keyifli olabileceği aklınıza gelir mi? Benim gelmezdi! Çocukluğum Florida’da parmak arası terlik ve bikiniyle geçti. Dolayısıyla oraya gidene kadar aklımdan sadece donacağımız geçiyordu. Fakat düşündüğümün aksine hiç de donmadık! Hatta yaşadığım en muhteşem deneyimlerden biriydi. Güneş günde sadece 4 saat var. Ama saat 11 ve 3 arası görebileceğiniz en muhteşem güneş ışığına tanık oluyorsunuz. Güneş asla tam tepeye çıkmıyor. Yani ufukta turuncu bir ışık olarak kalıyor ve bembeyaz karların üzerine düşüyor.

Kızak köpekleriyle kaymaya bayıldım. Sanırım yaptıklarımızın içinde en sevdiğim olay buydu. Tabii tam İKİ DEFA Kuzey Işıklarını izlediğimi saymazsak! Tam anlamıyla büyüleyiciydi… Yerliler geleneksel Fin duman saunasını mutlaka denememi söylediler. Duman saunasını ısıtmak 8-12 saat sürüyormuş. İçine girip terliyorsunuz ve ardından hemen önünüzdeki nehir suyuna atlıyorsunuz! O esnada hava -28 derece! Ortasındaki küçük hareketli alan, suyun donmasını engelliyor. Bu bana işkence gibi geldi ve asla dayanamayacağımı düşündüm ama tam beş kere girdim ve çok eğlendim! Bunu yapabildiğime göre, her şeyi yapabilirim!

Bölgenin geyik eti ve somonu unutamayacağım tatlar arasında yerlerini aldı. Somon çorbasına bayıldım, eve gelir gelmez de yaptım! Tabii buzdan bir igloo içinde yemek bambaşkaydı. Buzun bu kadar güzel ve beklediğim kadar soğuk olmaması beni şaşırttı. Yemeklerde ve içkilerde kullandıkları kırmızı meyvelere (berry) de bayıldım! “Glögg” adı verilen Fin usulü sıcak şarap da çok rahatlatıcı. Yudumlarken bir sürü tat ve aroma alıyorsunuz. İçine cin ve votka da ekliyorlar. Finler bu konuda çok iyiler!

Tüm tatili düşününce, Lapland’ın havasını romantik bir kaçamak ya da aile tatili için ısrarla öneriyorum! Mutlaka yaşamanız gereken bir deneyim. Ben de yapılacaklar listemden çıkarabilirim. Kış orada!

When I think of winter the only thing that comes to mind is the Game of Thrones!  A huge fan of this television series I never thought I would say Winter is here!  My latest trip to Finland’s breathtakingly beautiful Lapland country side was just that.  A winter white wonderland.  Who could have imagined that nature could be so beautiful and enjoyable in -25/33C?  I certainly did not.  All I could think before we left is “oh my god we are going to freeze”. Remember I grew up in Florida on a barrier reef island with flip flops and bikinis.  On the contrary we didn’t freeze!  In fact, it was one of the most amazing experiences I have ever had.  Granted the sun only comes out for 4 hours a day.  But from around 11 to 3 you have the most magnificent sun light around.  The sun never reaches its full pinnacle, so it is always on the horizon with its orange haze lighting up this white land of ice and snow. 

I loved the husky mushing through the country side.  I think that was my most favourite event.  Other than getting to witness the dance of the norther lights colour across the sky TWICE! I was told by the locals that I had to go and experience their traditional smoke sauna.  It takes 8 to 12 hours to heat with smoke basically.  The idea is that you sweat and then you go jump into the river water out front!  This is all happening in minus 28C!!!!  A small area in the water is kept moving so it won’t freeze!  I thought I would not be able to endure this kind of torture but in the end, I got in 5 times and I have to admit it was very enjoyable.  If I can do this, I can do anything!

Eating the local reindeer meat and salmon was also one I won’t forget.  I was so impressed with the salmon soup I came home and made it right away!  Having dinner at the ice restaurant in an igloo was extraordinary.  I could not have imagined ice could be so beautiful and surprisingly not as cold as I had expected.  Best part is your wine is always ice cold!  I also loved all the berries they use in the food and in their drinks.  Hot berry juice called Glogg is refreshing and so full of flavours.  It is also a nice one to spike with the local Napue Gin or Finlandia Vodka.  The Fins are very proficient in the making of both of these spirits. 

All in all, I would highly recommend going to the Lapland’s weather for a romantic get away or a family holiday.  It is an experience to be had and one that I can now check off my bucket list!  Winter is there!

Leave a Reply