Sonunda dünyanın en leziz mutfaklarından biri olan Hatay’ı ziyaret etme şansım oldu. UNESCO’nun dünya gastronomi kentleri arasında yer alan Hatay’a doyamadım. Ağzının tadını bilen herkesin mutlaka gitmesi gereken bir yer. Peynirleri, zahterleri, tuzlu yoğurtları, acı kahveleri, zeytinleri, kurabiyeleri, baharatları daha neler neler… 

Bir yörenin her şeyi mi özel olur? Renkli insanları, leziz mutfağı, muhteşem doğası, bütün dinleri barındırmasıyla tam bir kültür mozaiği… Bu yörenin mezelerine bayıldım, her şeyi tatmak istediğim için tam bana göre bir yeme stili. En büyük sürpriz deniz ürünleri oldu. Amerika Florida’da büyüyüp ilk defa onunla yarışabilecek deniz mahsülleriyle karşılaştım, özellikle karidesler yıkılıyordu. Sokaklardaki insanlar hangi kesimden olurlarsa olsunlar neşeli, güleryüzlü ve yardımseverlerdi. Geceleri ise canlı, müzik dolu Roma kaldırımlarında yürümek, bazen geçmişte kaybolmak, bazen Alaçatı’nın dar sokaklarında yürümek gibiydi.

Hatay’ın tarihi tahmin edemeyeceğiniz kadar eskilere uzanıyor, medeniyetlerin ve din tarihlerinin ilk adımları burada atılmış. Asya İmparatorluğu’nun Roma ve İskenderun dan sonra en büyük üçüncü şehri olan Antakya’da ilk aydınlatılan cadde olan “Kurtuluş Caddesi” nde yürüdüğümde, Romalı lejyonerlerin savaştan dönüşleri gözümde canlandı. Arsuz’a gelince upuzun kumsalları, turkuaz denizi, göğe yükselen palmiye ağaçlarıyla kendimi 1960’larda Miami’de bir filmin içinde gibi hissettim. Üç ana dinin bir arada barış içinde yaşayabildiği bu şehir halen aynı şekilde sevgi ve hoşgörüyle tam bir dünya örneği. Binlerce yıllık bu insanlık mirasını korumalı, geliştirmeli ve bozulmasına izin vermemeliyiz. Güzel ülkemin hep görmek istediğim bir bölgesini daha keşfettim ve bu ülkeye olan aşkım bir kat daha arttı.

I finally made it to the heart of some of the most fantastic food in the world. Hatay is now considered one of the UNESCO Gastronomic Cities of the world. With its incredibly diverse population it is a mosaic of culture, taste, religions and most definitely food. I loved the meze culture here. I love to eat “little little in the middle” so yes this was just my type of food. The seafood was a big surprise to me. Being from Florida I always miss our grilled shrimp but here the shrimps are huge and so tasty and fresh I couldn’t believe it. The people on the streets are all lively and happy. The streets are full of smiling faces. The nights are lively and filled with music.

And the beaches of Arsuz are breathtaking. I literally felt like I was in Miami in the 1960s. This region is full of more history than you can imagine. One of the most important cities of the Roman Empire. In fact it is the home of the first lit street. Three religions have left their mark on every corner and still today you can feel the peace and respect that exists between them. This is a region that needs to be protected for it holds the legacy of thousands of years of humanity. Just another corner of my beautiful country. I love you Turkey.

Leave a Reply