Selam, artık Karnaval zamanı! Dünyanın en büyük partilerinin etrafındaki kutlamaları görmek için ziyaret edebileceğiniz o kadar çok muhteşem şehir var ki. Rio De Janeiro’dan New Orleans’a, Tobago’dan Köln’e kadar her yerde süregiden bu maskeli partiler arasında bana göre en iz bırakıcı olanı Venedik, İtalya’daki Venedik Karnavalıdır (Carnevale di Venezia). Karnaval Kül Çarşambasından önceki iki hafta süresince gerçekleşiyor.

40 günlük Büyük Perhiz boyunca partiler ve elbette et, şekeri yağ gibi gıdaları yemek de yasak oluyor. Sonuç olarak, insanlar tüm zengin yiyecek ve içeceklerinden kurtulmaya ve Büyük Perhiz öncesinde partiye katılma işini aradan çıkarmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla… Karnaval. Aslında Karnaval kelimesi bir görüşe göre, “ete veda” anlamına gelen Latince carne ve vale kelimelerinden türemiştir! Rivayete göre, Venedik Karnavalı, 1162 yılında kasaba halkının Aquileia Patriği’ne karşı kazandığı zaferi kutlamasıyla başlamıştır. Porselen maskelerin geçmişinin 13. yüzyıla kadar gittiği ve sınıf hiyerarşisine karşı bir başkaldırı olarak kullanıldığı söylenmektedir.

Venedik’teki karnaval, günümüzde, iki hafta boyunca devam eden büyük bir kutlamaya dönüşmüştür. Abartılı kostümleri izlemek ve tüm bu eğlenceye katılmak için Venedik’e 3 milyondan fazla ziyaretçi geliyor. Davetiye gerektiren olan birçok etkinlik yüksek bilet fiyatlarına sahip olsa da kandilli teknelerin geçit töreni, konserler ve sokak performansları gibi diğer pek çok etkinlik ücretsiz ve halka açı

Peki ya lezzetler derseniz, Venedik’teki en sevdiğim restoranlardan bazılarını sizin için özetledim.

Hey it’s time for Carnaval!  There are so many wonderful cities in the world that you can visit to see the celebrations around the biggest party in the world.  From Rio Di Jenerio to New Orleans, Tabago to Cologne there are masked parties going on everywhere.  The most iconic of these being the Carnevale di Venezia in Venice, Italy.  The carnaval takes place the two weeks leading up to Ash Wednesday. During the 40 days of Lent, parties are off-limits—and so is eating foods like meat, sugar, and fats. As a result, people would try to get rid of all of their rich food and drink and get their partying out of the way before Lent. Hence… Carnival. In fact, the word Carnevale may come from the Latin words carne and vale, meaning “farewell to meat”! According to tradition, Venice’s Carnival got its start in 1162, when townspeople celebrated a victory over the Patriarch of Aquileia. It is said that the porcelain masks were first worn as a revolt against class hierarchy as far back as the 13th century.

Today, Carnevale in Venice is a huge celebration that goes on for two weeks. Over 3 million visitors come to watch the extravagant costumes and participate in the fun of it all.  While many events require invitations and have steep ticket prices, many others, like the candle-lit parade of boats, concerts, and street performances, are free and open to the public.  Here is your guide to some of my favorite restaurants in Venice.

Processed with VSCO with c8 preset

PASTICCERIA TONOLO

Calle S. Pantalon, 3764, 30123 Venedik, İtalya

+39 041 523 7209

Yerel halkın sevdiği bu efsanevi pastane, Burano adasına ait olan Essi bisküvileri -S şeklindeki limonlu ikramlar- sunuyor. Bir kahve molası için uğrayın ve hediye olarak getirmek için bir kutu bisküvi almayı unutmayın.

CAFFE FLORIAN

Piazza San Marco, 57, 30124 Venedik, İtalya

+39 041 520 5641

San Marco Meydanındaki bu en ünlü kafe o kadar çok filmde yer aldı ki saymak çok zor. Şöhretini hak ediyor ancak muhtemelen zengin ve güzel dekoru ile ünlenmiş. Bir kahve için masalardan birine oturduğunuzda, gerçekten de kraliyet mensubu muamelesi göreceksiniz. Venedik’teyken mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.

GELATERIA NICO

Fodamenta Zattere al Ponte Longo, 922, 30123 Venedik, İtalya

+39 041 522 5293

Eğer Gelato seviyorsanız, buraya bayılacaksınız. Yerel halkın en çok sevdiği şey ise gianduiotto yani bir bardak kabartılmış kremşanti içine doldurulmuş çikolata, fındık ve nuga semifreddo parçaları. Mekân kalabalık olabilir, ancak kesinlikle beklediğinize değecek.

PASTICCERIA RIZZARDINI

30100 Venice, Metropolitan City of Venedik, İtalya

+39 041 522 3835

Campo San Polo yakınlarındaki bu küçük fırının 1742’den beri burada olduğu görünüyor -zemin hala o sevimli dökme mozaikten. Yetmişli yaşlarında olan Paolo Brandolisio ve kızı Marta yani gerçek sahipleri tarafından işletiliyor. Venedik öğle yemeği tarzının klasik hazzını yaşamak için klasik bir yer. Ev yapımı pizzetta sipariş edin, pişman olmayacaksınız.

OSTERIA ALLE TESTIER

Calle del Mondo Novo, 5801, 30122 Venedik, İtalya

+39 041 522 7220

Taze kelimesi her şeyin harika bu restorandaki lezzetleri anlatmak için yetersiz kalıyor. Menüde, basit bir şekilde sarımsak, maydanoz, tuz ve zeytinyağı ile pişirilmiş ve şimdiye kadar gördüğünüz en ince solinya yani capelunghe olabilir. Kendinizi tutmaya çalışmayın çünkü bunlar çok lezzetli. Özellikle bu restoranda en sevdiğim Venedik spesiyalitesi.

PARADISO PERDUTO


Cannaregio, 2540, 30121 Venedik, İtalya

+39 041 720581

Burası modern bir görme ve kendini gösterme tarzında bir yer. Burada, öğrencileri ve üniversite profesörlerini, şairleri ve aktörleri, müzisyenleri ve filozofları bulabilirsiniz. Heyecan verici, gürültülü ve karmakarışık mekanın sahibi yerel bir efsane olan Maurizio. Perşembe gününden itibaren hafta sonu boyunca aralıksız devam eden kısıtsız parti sadece pazartesi sabahı polis geldiğinde sona eriyor. “Cacio e pepe”, masanızın yanındaki bir servis masası üzerinde yapılıyor. Önce makarna benzeri spagetti çubukları 40 kg ağırlığındaki Pecorino peynir tekerine ekleniyor ve peynirle kaplanıncaya kadar karıştırılıyor. Daha sonra, garson, büyük bir havanda bütün karabiberleri tokmakla eziyor ve karışımın üzerine serpiyor. Çok popüler, bu yüzden kesinlikle rezervasyon yapın.

TRATTORIA ANTICHE CARAMPANE

Rio Terà de le Carampane, 1911, 30125 Venedik, İtalya

+39 041 524 0165

Rialto Köprüsü’nün yakınında bulun kentin en eski lokantalarından biridir ve geleneksel mutfağı ile taze doğal balıklar, el yapımı tatlılar ve bisküviler içeren otantik bir menü sunmaktadır. Red-light bölgesinde bulunan ve aile tarafından işletilen bu mekân çok hareketli ve her zaman yerlilerle dolu oluyor. Sundukları yemekler gerçek Venedik tarzıdır. Buraya geldiğinizde size lagünden yakaladıkları schie yani küçük karidesleri kızarmış bir şekilde ve menü yapraklarından yapılmış küçük koniler içerisinde servis edecekler.

Ristorante Quadri

Piazza San Marco, 121, 30124 Venedik, İtalya

+39 041 522 2105

San Marco Meydanının kalbinde yer alan Ristorante Quadri, çağdaş bir dokunuşa sahip geleneksel İtalyan ve Venedik tarzı yemekler sunmaktadır. Michelin Yıldızını kazanan bu yer tam anlamıyla bir lüks yemek deneyimi yaşatıyor! Üstün kaliteye sahip, güzel ve kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

LOCANDA CIPRIANI

Piazza Santa Fosca, 29, 30142 Torcello – Venedik, İtalya

+39 041 730150

Tarihi Torcello adasında bulunan mekân, Venedik’in merkezine sadece 30 dakika uzaklıkta ve şehir merkezinde olmamasına rağmen, yine de Venedik’te yemek yenebilecek en iyi yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Restoran sizi almak için bir tekne gönderecek, bu yüzden lojistik konusunda endişelenmeyin. 1938’de açılan, hala Cipriani ailesine ait olan ve bu aile tarafından işletilen mekân rüstik ve geleneksel mutfakta uzmanlaşmış.

Ristorante Riviera

Fondamenta Zattere Al Ponte Lungo, 1473, 30123 Venedik, İtalya

+39 041 522 7621

Güzel manzarasının yanı sıra inanılmaz derecede romantik olan bu restoran, adeta Venedik zarafetindeki bir mutlaklık. Özenli garsonlar, ister yedi çeşit balık veya et tadımıyla isterse her ikisini de içeren 11 çeşit yemekleriyle olsun, size deneyim yolculuğunuzda rehberlik edecek. Ayrıca Venedik’teki en büyük şarap çeşitlerinden birine sahip olduğundan eşleştirme seçeneğini almayı ihmal etmeyin.

Harry’s Bar

San Marco, 1322, 30124 Venedik, İtalya

+39 041 528 5777

Bu bar, Arrigo Cipriani’nin Bellini’yi (taze şeftali suyu ve köpüklü şarap) icat ettiği yer olarak bilinir. Harry’s Barın adı, kurucusu olan Giuseppe Cipriani’ye, muhtaç olduğu zaman 30.000 liret para ödünç vermesine bir şükran göstergesi olarak Amerikalı bir öğrenci Harry Pickering’den geliyor. 1931’de kapılarını açtığından beri uzun ve renkli bir tarihe sahip olan barın harika bir atmosferi var. Yan taraftaki vızıltılı barda genellikle içecekleriyle bekleyen insanlar bulunur ve akşam yemeğinde çok fazla boş masa bulamazsınız. Harry’s Bar 2001 yılında İtalya Kültür Bakanlığı tarafından ulusal bir kent simgesi olarak ilan edildi. Harry’s sosu eşliğinde dana carpaccio sipariş etmeyi unutmayın!

PASTICCERIA TONOLO

Calle S. Pantalon, 3764, 30123 Venezia VE, Italy

+39 041 523 7209

Locals love this legendary pastry shop. It serves delicious Essi biscuits from Burano – lemony treats in the shape of an S. Stop off for a coffee and leave with a whole box to take back as gifts.

CAFFE FLORIAN

Piazza San Marco, 57, 30124 Venezia VE, Italy

+39 041 520 5641

This most famous café on Saint Mark’s Square.  It’s been in so many movies it’s hard to count. It deserves its reputation but is probably just as famous for its opulent and beautiful interiors. If you sit down at one of the tables a coffee, you will really have the royal treatment.  I think it’s a must experience place when in Venice.

GELATERIA NICO

Fodamenta Zattere al Ponte Longo, 922, 30123 Venezia VE, Italy

+39 041 522 5293

If you love Gelato you will love this place.  Locals will order a gianduiotto: a block of chocolate, hazelnut and nougat semifreddo stuffed into a glass of fluffy whipped cream, then topped with more cream. It may be crowed but it’s totally worth the wait.

 PASTICCERIA RIZZARDINI

30100 Venice, Metropolitan City of Venice, Italy

+39 041 522 3835

This tiny bakery near Campo San Polo has apparently been around since 1742 – the floor is still that lovely terrazzo. It’s run by Paolo Brandolisio, who’s in his seventies, and his daughter Marta. They are the original owners.  It’s a classical place to get the classical vibes of the Venetian lunch style. Order the home-baked pizzete you won’t be sorry.

OSTERIA ALLE TESTIER

Calle del Mondo Novo, 5801, 30122 Venezia VE, Italy

+39 041 522 7220

Fresh is an understatement at this restaurant.  Everything is amazing.  
On the menu there might be capelunghe, the tiniest razor clams you’ve ever seen, cooked very simply with garlic, parsley, salt and olive oil. Don’t hold back these are so delicious.  My favorite and a Venetian specialty, especially at this restaurant.

PARADISO PERDUTO


Cannaregio, 2540, 30121 Venezia VE, Italy

+39 041 720581

This is a hip see and be seen kind of place.  You’ll find students and university professors, poets and actors, musicians and philosophers. It’s buzzy and raucous and chaotic, and the owner, Maurizio, is a local legend. It’s a full-on, non-stop party from Thursday over the weekend, and only ends when the police arrive on Monday morning. The cacio e pepe which is made on a trolley by your table. Macaroni-like tubes of spaghetti are added to a 40kg wheel of Pecorino until the pasta becomes coated with the cheese. The waiter then crushes whole peppercorns in a big pestle and mortar and sprinkles them on top. It’s very popular so definitely make reservations.                   

TRATTORIA ANTICHE CARAMPANE

Rio Terà de le Carampane, 1911, 30125 Venezia VE, Italy

+39 041 524 0165

One of the city’s oldest trattorias, located near the Rialto Bridge, it serves an authentic menu with traditional cooking, fresh wild fish, handmade sweets and biscuits.  This is a family-run place in the red-light district. It’s very busy, and always full of locals. The dishes they serve are genuine Venetian. As soon as you arrive they’ll deliver little cones made out of menu paper, filled with fried, schie – tiny shrimp from the lagoon.

Ristorante Quadri

Piazza San Marco, 121, 30124 Venezia VE, Italy

+39 041 522 2105

Located in the heart of St. Mark’s Square, Ristorante Quadri serves traditional Italian and Venetian dishes with a contemporary twist. It his has earned its Michelin Star. A complete luxury dining experience! Its fancy its beautiful and it is definitely a must.

LOCANDA CIPRIANI

BOOK A ROOM

Piazza Santa Fosca, 29, 30142 Torcello VE, Italy

+39 041 730150

Located on historic Torcello island, it is just 30 minutes from the center of Venice, and despite not being in the city center is still regarded as one of the best places to eat in Venice.  The restaurant will send a boat to pick you up so don’t worry about logistics.  It opened in 1938, it is still owned and run by the Cipriani family and specializes in rustic, traditional cuisine.  

Ristorante Riviera

Fondamenta Zattere Al Ponte Lungo, 1473, 30123 Venezia VE, Italy

+39 041 522 7621

This is absolute in Venetian elegance.   An incredibly romantic restaurant with a beautiful view.  Attentive servers patiently guide you through the experience, whether a seven-course fish or meat tasting or 11-courses featuring both.   It also has one of the largest wine selections in Venice so don’t forget to get the pairing option.

Harry’s Bar

San Marco, 1322, 30124 Venezia VE, Italy

+39 041 528 5777

This bar is known as the place where the Bellini (fresh peach juice and sparkling wine) was invented by Arrigo Cipriani. Harry’s takes its name from Harry Pickering, an American student who gave its founder, Giuseppe Cipriani, 30,000 lira in gratitude for lending him money when he was destitute. Since opening its doors in 1931, it has had a long and colorful history, the atmosphere is great, the buzzing side bar is usually lined up with drinks and you won’t find many empty tables at dinner time. Harry’s was declared a national landmark in 2001 by the Italian Ministry for Cultural Affairs. Don’t forget to order the beef carpaccio with Harrys sauce!

Processed with VSCO with c8 preset

Leave a Reply