Bahar geldi ve bizi bekleyen çok şey var. Bahar bana hep yeni yıl hissi vermiştir. Bu yüzden de motive eden ve kişisel gelişime dair en sevdiğim kitapları paylaşmak istedim. Yepyeni bir dünyanın kapıları bu mevsimde açılıyor. İşte bahar için önerdiğim kitaplar.

Spring is upon us and there are so many things that await us.  Spring actually always makes me think it’s the new year.  The time for the new you so I wanted to share with you some of my favorite books on self-help and motivation.  Spring into the new you a brand-new world awaits you and your dreams! My Recommended Books for the spring. 

“Kadın Beyni”, Louann Brizendine, M.D.

Bu kitabı her kadın ve erkek kadın beyninin muhteşemliğini ve giriftliğini anlamak için okumalı. Gerçekten eğitici bir kitap ve Kadınlar Günü ayında kadınlarla ilgili daha fazla şey öğrenmek için okunabilir.

The Female Brain by  Louann Brizendine

This is a book every woman and every man should read to truly understand the magnificence and complexity of the woman.  It is a true education and with this being the month of International Women’s Day, why not try to learn more about women! 

“Aşk Dersleri”, Alain de Botton

Bu kitap günümüz ilişkilerine ve aşkın getirdiklerine eğlenceli bir şekilde bakıyor. İlişkiler, çocuk bakımı ve İkea mutfak eşyalarından bahsediyor. Bu özenli kitap yakın ilişkilerin zorluklarının ve evliliğin nimetlerinin izini sürüyor.

The Course of Love by Alain de Botton

This is a playful look at the modern-day relationship and all that ‘’love has in store’’. Affairs, childcare and Ikea glassware. This meticulous book traces the intimate challenges and rewards of a marriage.  

 

 

 

Kendine Bakma Kitabı by Cem Mumcu

“Önünde sonunda bütün mesele senle sen arasında”
Bugün yaşanan hayatın içinde kendini nereye koyacağını bulamayanlara, gözünün gördüğünden fazlasını görmek isteyenlere ve “kendi”ne gelmek isteyenlere, bu dönemin kılavuzluğunu yapacak bir kitap…

 “Yeter ki İste”, Deepack Chopra

Her gün yaşadığımız tesadüfler anlamlı olmakla kalmıyor, her şeyin özündeki sonsuz ihtimallere dair ışık veriyor. Bu yaratıma giriş yapmakla kendi kaderimizi istediğimiz şekilde yeniden yazabiliriz.

The Spontaneous Fulfillment of Desire by Deepack Chopra

Not only are everyday coincidences meaningful, they actually provide us with glimpses of the field of infinite possibilities that lies at the heart of all things. By gaining access to this wellspring of creation, we can literally rewrite our destinies in any way we wish.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply