Etrafımdaki birçok insan, çok sağlıklı göründüğünden bana saçımda ne kullandığımı soruyor. Aslında saçlarımın kesinlikle anlatılması gereken bir hikâyesi var.

Çok zayıf saçlarım var ki bu sadece saç eksikliği değil, aynı zamanda saç tellerim de gayet ince. Neredeyse bebek saçı gibi diyebilirim. Bu kadar zayıf ve ince saçlara sahip olmak uzatmayı çok zor,  boyama seçeneğini ise imkânsız hale getiriyor. Yani, yaptığım en önemli şey saçımı boyamayı veya röfle yaptırmayı durdurmaktı. Doğal rengine dönüşene kadar uzattım ve çok şükür ki beyaz saçlarım yok (aslında onları çıkarıyorum). Sonuçta saçlarımı sağlıklı hale getirebildim.

I have had a lot of people ask me what I use on my hair.  That it looks so healthy.  Well my hair story is definitely a story. 

I have very thin hair.  Not just a lack of hair but also the hair strands themselves ae very fine.  Almost like baby hair.  Having such fine and thin hair makes it very hard to grow and the option of coloring it is out of the question.  So, the most important thing that I did was stop coloring or highlighting my hair.  I grew it out into its natural color and thank god I don’t have many grey hairs (I actually pull them out) I was able to get my hair healthy. 

Processed with VSCO with c8 preset

Bir sonraki büyük şey, çok fazla bakıma ihtiyaç duymayan ve saçımın doğal dokusuna uygun olan bir saç modeli bulmak üzerinde çalışmaktı. Çok düz saçlarım var, bu yüzden saçlarım için en iyi fikir, istediğimde dalgalı olarak fön çektirebileceğim düz bir stilde olmasıydı. Temelde sadece ön tarafta minimal katmanlarım var. Katman çizgilerinin gözükmesinden hoşlanmıyorum, ancak inceltme makası saçımın uçlarını mahvediyor, bu yüzden katmanlaşma için çok fazla şey yapmamaya çalışıyorum. Stil, kendi başıma yönetebileceğim şekilde olmalı. Çok seyahat ettiğimden saçlarımı kendim toplayabilmeli ya da en azından kuaförüm olmadan düzgün bir şekil verebilmeliyim. Bu yüzden bir Dyson Airwrap satın aldım! Bu inanılmaz bir şey. Sadece saçlarıma zarar vermediği için değil, aynı zamanda saçımı çok çaba harcamadan istediğim gibi gösterebildiğim için. Kullanımı çok kolaydır. Şimdiye kadar sahip olduğum en yararlı saç şekillendirme ürünü. Düz veya dalgalı fark etmez, mükemmel. Stil olarak istediğinizi bağlayabileceğiniz eklentilere sahip. Müptelası oldum.

Saçlarımı gün aşırı, bazen de iki gün arayla yıkarım. Bu, saçlarımdaki doğal yağları yerinde tutuyor ve saç derimin sağlıklı olmasını sağlıyor. Aşırı şampuanlama saçınızın katilidir. Haftada bir kez Morrocanoil Yoğun Nemlendirici maske (üst düzey kuaförlerde ve internette bulabilirsiniz. Kahverengi kapaklı olan) uygulamaya ve yıkamadan iki veya daha fazla saat boyunca saçımda bırakmaya çalışıyorum. Saçımın neminde gerçekten büyük bir fark yaratıyor. Günlük olarak Keracell saç ürünlerimi kullanıyorum. Maalesef, bu ürünler yalnızca ABD’de mevcut, ancak saçımın uzamasını mümkün kılan şeyin bu ürünler olduğunu söyleyebilirim. Bunlar, saçlarınızın kırılmasını önleyen ve büyümesini canlandıran, insan kök hücreli ürünler. Şampuan ve saç kreminin yanı sıra saç derisi serumu ve bukle spreyi kullanıyorum. ABD’ye giderseniz, Keracell.com adresinden çevrimiçi olarak sipariş verebilir veya Dillards mağazasından satın alabilirsiniz. Bana teşekkür edeceğinize söz veriyorum. ABD’ye gitme imkânınız yoksa kendimde veya çocuklarımda kullanacağım ve favorim olan diğer iki şampuan markası Aveda (üst düzey kuaförlerde ve internette mevcut) ve Cowshed (Soho House’da satılıyor). Organik malzemelerden üretilen her iki ürün de çok güzel kokuyor ve saçınızın yanı sıra çevreye de en az derecede zarar veriyor.

Şimdi size günlük olarak yaptıklarım ile ilgili sırları verdim, ancak yıllık yaptığım başka bir şey daha var. Yakın zamanda PRP (Platelet Rich Plasma – Trombositten zengin Plazma) ve cildinizde yaptığı sihir hakkında yazdıklarım aynı şekilde saçlarınız için de geçerli. Tamamen aynı sistem ile saçlarınızın uzamasını artırmak ve sağlıklı olmasını desteklemek için kendi kanınızı kullanabilirsiniz. İşlem şu şekilde çalışıyor: Kanımız, kırmızı kan hücreleri ve plazma olmak üzere iki ana bileşenden oluşuyor. Plazmada, beyaz kan hücreleri ve büyüme faktörleri bakımından zengin olan trombositler bulunur.

Büyüme faktörleri, bir anlamda, fonksiyonlarını yerine getirmeleri için deri hücrelerine sinyal gönderen haberci rolünü oynar. Saç seyrelmesi olan herkes için iyi haber şu ki büyüme faktörleri “saç köklerinin aktivitelerini artırmalarına ve yeni saç büyümesini desteklemeye yardımcı olabilirler. Eğer ilgileniyorsanız, lütfen daha ayrıntılı bilgi için Vampir Cilt Bakımı adlı yazımı okuyun. Temel olarak iki tüp kanım alınıyor ve biri yüzüme enjekte edilirken diğeri kafa derime enjekte ediliyor. Bu şekilde, her iki tedaviyi yaptırmak için bir kez dışında dermatoloğa gitmenize gerek kalmaz. Ve elbette sadece bir kez kan alımı yapılıyor (sanırım iğnelerden korktuğumu size söylemiştim). Bunların ikisini de yaz dönüşünde yaptırıyorum. Eylül, kan ile ilgili tüm çalışmaları yaptırmak için harika bir zaman. Hahaha! İki haftada bir olmak üzere toplam dört seans yaptırıyorum ve hem cildim ve hem de saçlarımın parlamaya müteşekkir olduğunu söyleyebilirim. Saçlarımın daha parlak hale geldiğini ve yeni büyümenin neredeyse anında olduğunu söyleyebilirim.

İkinci tedavim ise Ocak ayında yaptırdığım Dr. CYJ Saç Dolgusu. Yani sihirden bahsediyorum. Dr.CYJ saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur, saç köklerini güçlendirir ve saç büyümesini destekler. Hyaluronik asit ve biyomimetik peptidler, büyüme faktörleri, enzimler, iz elementler, mineraller ve vitaminler ile doludur ve temel olarak saçların izlerdeki seyrelmesini durdurur ve yeni saçların gelişimini destekler. Bunu iki haftada bir dört seanslık bir set olarak yaptırıyorum ve aslında tüm saç tedavilerinin kralı olduğunu söyleyebilirim. Fırçalarken ve duş alırken dökülen saçlarımın miktarı tam anlamıyla yarı yarıya azalıyor.

Güzellik hakkındaki düşüncem onu sağlıklı tutmak zorunda olduğumuzdur. Sağlıklı olmak için ne gerekiyorsa yapmamız gerekir. Doğru şeyleri yemek ve su içmek bana göre en önemli unsurlar. Su sadece cildinizin büyüsü değil, aynı zamanda saçınızın da büyüsüdür. Günde en az 2 litre su içmeye çalışın. İlk başta zor olacak ama sadece suyunuzu ölçün ve yok olmasını sağlayın. Vücudunuz size teşekkür edecektir.

Yani bunlar güzel saçların aynı zamanda sağlıklı uzun saçlar olması için uyguladığım püf noktalarım ve dokunuşlarım. Tüm bu ipuçları ve özellikle PRP ve Saç Dolgusu hem erkekler hem de kadınlar üzerinde kullanılabilir, bu yüzden bu ipuçlarını saç sorunu olan herkese iletmeyi unutmayın.

Umarım yardımcı olurlar! ÖPÜLDÜNÜZ…

The next big thing was to work on finding a hair style that didn’t need a lot of maintenance and that was suited to the natural texture of my hair.  I have vey straight hair so the best idea for my hair was to have it in a straight style that I could have blow-dried into waves if I wanted.  I have minimal layers basically just around the front.  I don’t like having the layers lines show but the thinning scissors ruin the ends of my hair, so I try not to have much for layering.  The style is one that I can manage on my own.  I travel a lot and I have to be able to put my hair up or at least make it look human without my hairdresser.  I bought the new Dyson Airwrap! It is amazing.  Not because it doesn’t damage my hair but because I can make my hair look like I want without much effort.  It is very easy to use.  It’s the vest hair styling product I have ever had.  Straight or wavy it is perfect.  It has attachments that you can connect for whatever you want as a style.  I am addicted.

I wash my hair every other day sometimes every two days.  This keeps the natural oils in my hair in place and also keeps my scalp healthy.  Over shampooing is a killer for your hair.  Once a week a do a Morrocanoil Intense Hydrating mask (Available at quality hairdressers and on line.  The one with the brown top) and try to leave it on my hair for two or more hours without washing it out.  It really makes a big difference in the moisture of my hair.  On a daily base I use my Keracell hair products.  Unfortunately, they are only available in the USA, but I can say that it was these products that made it possible for my hair to grow.  They are a human stem celled product that keep your hair from breaking and stimulate its growth.  I use the shampoo and conditioner and also the scalp serum and detangling spray.  If you go to the USA, you can order them on line at Keracell.com or buy them at Dillards department store.  I promise you will thank me.  If you can’t get to the USA. My other two favorites and the only other brands of shampoo I will use on myself or my kids is Aveda ((Available at quality hairdressers and on line) or Cowshed (Sold at and through Soho House.  Both products are made of organic materials, smell heavenly and do the least amount of damage to your hair as well as the environment.    

Now I have given you the low down on what I do daily but what I do yearly is something else.  I recently wrote about PRP (Platelet Rich Plasma) and the magic it does on your skin well the same goes for your hair.  You can use your own blood to stimulate growth and encourage healthy beautiful hair with the same exact system.  Here’s how it works: Our blood is made of two main components, red blood cells, and plasma. The plasma contains white blood cells and platelets, which are rich in growth factors.

Growth factors, in a sense, play the role of messengers, signaling skin cells to function. The good news for anyone with thinning hair is that growth factors can “help stimulate the activity of the hair follicles and promote new hair growth. If you are interested, please read my Vampire Skin Care for more detailed info.  I basically have two tubes of blood taken and one is injected into my face where the other is injected into my scalp.  This way you don’t have to go the dermatologist except one time to have both treatments done.  And only one blood draw (did I tell you I was afraid of needles).  I do both of these on my return from the summer.  September is a great time to get all your blood work done.  Hahaha!  I do four sessions; every two weeks and I can truly say that my skin and hair are thankful for both shine.  I can tell that my hair becomes more shinny and that new growth is almost immediate.   

My second treatment is done during January.  Its Dr.CYJ Hair Filler.  Talk about magic.  DR.CYJ helps prevent hair loss, strengthens hair follicles, promotes hair growth.  It is packed with hyaluronic acid and biomimetic peptides, growth factors, enzymes, trace elements, minerals and vitamins and basically stops thinning hair in its tracks and encourages the regrowth of fine hairs. I do this in a set of four treatments every two weeks and it is basically the king of all hair treatments.  The amount of hair that I have fall out during brushing and in the shower literally goes down by half. 

My opinion on beauty is that you have to keep it healthy.   Whatever it takes to be healthy.  Eating right and drinking water are in my opinion the most important.  Water is not only the magic of your skin it is also the magic of your hair.  Try to drink at least 2 liters of water a day.  It will be hard at first but just measure out your water and make it disappear.  Your body will thank you. 

So here is to a healthy mane of beautiful hair. These are my tricks and touches.  All of these tips and especially the PRP and Hair Filler can be used on men and women so make sure to pass these tips along to anyone who has hair issues.

I hope they help!  XOXO…. 

Processed with VSCO with c8 preset

Leave a Reply