Hepimiz korkarız… Korkmak, nesef alıp vermek kadar normaldir. Asıl problem, çoğu insanın bu korkulara yenik düşmesi ve hayata dair hareket kabiliyetini yitirmesidir. Gerekli değişiklikleri yapamamasıdır. Ben, hayatımda, korkmakla ilgili çok tecrübe edindim ve inanın bana, çok şey öğrendim. 23 yaşımda Türkiye’ye taşınmak ve buradaki topluma entegre olmaya çalışmak… Bir parçası olduğumu bildiğim ama bir yandan da ne olup bittiğini kesinlikle anlayamadığım bir topluma… Hatırlıyorum da, o kadar farklıydı ki herşey, bazen giyeceğim kıyafetlerimden bile şüphe duyardım. Hayatımı Texas ve Florida’da geçirdikten sonra Ankara’ya taşınmak, kelimenin tam anlamıyla bir şoktu benim için. Ne Türkçe’ye ne de Türk kültürüne hakimdim. Bazen, sokaktaki insanları incelerdim ve her seferinde kendimi değişik hissederdim. Çok korktuğum zamanlardı o zamanlar… Korkuyu en derinlerimde hissettiğim anlardı… Ve evet; korkularımdan ötürü pek çok hata yaptım o dönem. Ama sonunda, aslında ne kadar önemsiz olduklarını da öğrendim. Aslında, tüm zorlukları yenebileceğimi, aşabileceğimi gördüm. Hayattaki herşey, her duygu gibi korkunun da sonsuz oladığını, bir noktada bittiğini hissedebilme şansını yakaladım. Hedeflerine ulaşabilen insanlarla, ulaşamayanlar arasındaki tek farkın, “korkulardan kurtulmak” olduğunu öğrendim ki sonunda aynen ben de bunu yaptım…

Bence korku, sahip olduğumuz en değerli duygulardan biri. Korku tam olarak nedir? Korku’dan nasıl yararlanabiliriz ya da onu nasıl yenebiliriz? Gelin, hepimizi yer yer etkileyen bu duyguyla ilgili tüm bu soruları cevaplayalım ve buna, öncelikle korkuyu tanımlamakla başlayalım.

Sözlük tanımına göre, korku: Tehlike, acı ya zarar gibi tehtidler sonucu oluşan, rahatsız edici duygu. Tamam, buna katılıyorum. Ama yine de bence, korku, herkese göre farklı bir şeydir. Hayatta, en sevdiğimiz, en değer verdiğimiz ya da en güvendiğimiz insanlar, kalbimizde ve aklımızda değişik izler bırakır. Bu izler zamanla birikir, bireysel duygu yükümüz haline gelir. İşte her birimiz, bu yük ile ilerliyoruz yolumuzda. Çoğumuz buna, kader diyoruz ve kabullenişe geçiyoruz. Tabii ki asla geçmişimizi yok edemeyiz… Hatıralarımızı silemeyiz… Yapabileceğimiz tek şey, onları kabul etmek ve bizi, bugün biz yapan şeylerin onlar olduğunu fark etmektir. Fark ettiğimiz noktada da derinlerimize inip, sistemin nasıl çalıştığını anlamaya çalışabiliriz. Mesela bizi tedirgin hissettiren şeyler nedir, neden korkuyoruz? Bu sorular genellikle cevapsız bırakılan, üstü örtülenlerdir. Genellikle, içimizde sinsice dolaşan korkulara ait bir fikrimiz olur ama tam olarak neden olduğunu öğrenmek istemeyiz. Halbuki korkuyu hissettiğin her an kendine “neden” diye sormalısın. Neden bu durum beni böyle hissettiriyor? Çoğunlukla, bu soruların cevapları, önyargılarımızla ilintilidir. Geçmişimizden, bireysel duygu yükümüzden günümüze taşıdığımız önyargılarımız..

Korku konusunda pek çok kitap okudum ve fark ettim ki yazarların hepsinin değindiği ortak nokta, korkuyla yüzleşmek. Yüzleş, savaş, üstesinden gelmek için elinden geleni yap. Korku bir oyundur. Onu iyi manipüle edersek, bizim lehimize çalıştırabiliriz. Kendi iç sesinle konuşmayı dene. Tıpkı üç yaşındaki inatçı, çocuk halin gibi korkuya rağmen yine de yapmak istediğinin üstüne git. Gizli kalmış gücünü ortaya çıkar ve o anın bir başarı ile sonuçlanmasını sağla. Adımlarını sırayla at. Her zaman yaptığın gibi olumsuz tahminlerle motivasyonunu kırma. Olmuyorsa, farklı bir yol bulmaya çalış, bambaşka bir bakış açısı dene ve seni rahatsız hissettiren o şeyin tam da üzerine git. Sonuca fokuslan ve oraya varmaya çalış. İçgüdülerine ve kendine güven. İçinde olduğun durumun yani kendi dünyanın yaratıcısı sensin. Bu dünyanda hem korkuna sahip çık hem de kendine… Kendine karşı doğrulttuğun eleştirilerde müşvik olursan gücünü de arttırmış olursun. Unutma ki sen, her halinle mükemellsin, çünkü bu sensin. Tıpkı parmak izi gibi sen de eşsizsin. Zaten herkesle aynı olmayı kim ister ki? Hepimiz, başkaları tarafından kabul edilmek için bir sürü savaş veriyoruz ama aslında kabullenişi ilk aramamız gereken yer, kendi benliğimizdedir. İşte bundan ötürüdür ki korkularımızı kabul etmeli ve bizim en iyi tarafımız olduğunu görebilmeliyiz.

Bugüne kadar, kendi korkularımı yenmek için kullandığım bazı yöntemleri tavsiye etmek istiyorum size. Umarım, hayatınızda gereğinden fazla güce ulaşmış korkularınızla savaşmanızda size de yardımcı olabilirler.

We all have fear – it’s an emotion that’s as normal as breathing.  The problem is that most people cling to their fears and are therefore unable to move forward in their lives with necessary change.  I have learned a lot about fear in my life.  Moving to Turkey at 23 and trying to integrate into a society that everyone was telling me I was a part of but really having no idea what was going on.  I remember it was so different here that I didn’t really even know how to dress.  Living in Florida and Texas my whole life and then coming to Ankara was a shock.  I didn’t speak the language and I didn’t understand the culture.  I used to look at all the people on the streets and think about how different I felt.  These were scary times and yes, I made a lot of mistakes because of my fears.  But I learned that it didn’t matter.  That I could and would get through it all.  Like all things it life this too would end.  I’ve learned that the only difference between people who achieve greatness and those who do not is that the former ditched their fear.  Which is exactly what I did.  I think that one of the most valid emotions we have is fear.  What is fear?  How can we use it to our benefit?  How do we overcome it?  These are all questions that each and every one of us asks on a daily basis.  So, let’s first start by defining this scary little four lettered F word.

Fear as defined by the dictionary is:  an unpleasant emotion caused by the threat of danger, pain, or harm.  Ok, I agree but fear is definitely something different for every person.  We all live in the confines of our own emotional baggage, most of which was placed on our shoulders by the people we loved and trusted the most.  Many call this your destiny.  You can’t change the past and you can’t erase your memories so all we can do is accept them and realize that those are what have made us who we are today.  We can take a look in the mirror and try to understand how we work.  What makes us feel uncomfortable, what are we afraid of.  These are questions that too often go unanswered.  We all have an idea of what the fear that is lying inside us but where and why are never really addressed.  When you feel fear ask yourself why?  Why is this situation making me feel this way?  Many times, it has to do with our preconceived notions.  Much of which lies in the past or in the hands of someone else.  I read a lot and I have found one thing that all writers are telling us and that is to face it and run, fight, roll whatever it takes go through it.  Fear is a game.  It’s a toy that we can manipulate into working for us.  Hear yourself talking with your internal voice and answer it.  Be the stubborn 3-year-old you were and do it anyway.  Find your inner strength and make this a moment of victory.  One step at a time.  Don’t make the assumptions you always do.  Try a new angle a new method something you haven’t tried before and just plow through whatever is making you uncomfortable.  Focus on the end and just get there.  Trust your instincts and the person you are.  You are the creator of your world so own this fear and be gentle with your criticism of you.  Remember you are perfect in every way because you are you.  Apparently finger prints are all one of a kind and so are you.  Thank god that is the case who wants to be like everyone else.  In the end we are all in search of acceptance and the first place we should look for it is in ourselves.  Accept your fears and realize that they are the best part of you.   

Here are few suggestions I have used that helped me overcome my fears.  I hope they somehow touch you and inspire you to address this little word that has way too much power over your world.  In the end we are all alone so use today to make an effort into learning about you:

 1. Sahip olduğun korkunun farkına var. Bir korkuyu yenebilmenin ilk şartı, varlığını itiraf etmektir. Hayatında korkuyu hissettiğin bazı durumları yazmayı dene; bunları kağıda dökmek önemlidir çünkü korkuları basitçe akıldan geçirip düşünmek mümkün değildir ve inan bana mutlaka unutulur. Bazı korkuların o kadar normal bir hal almış olabilir ki onlardan kurtulmak istediğinin bile farkında olmayabilirsin. Hatta o kadar yerleşmişlerdir ki onları terci eder halde dahi olabilirsin. Ama zamanla onların tekrar farkına varacaksın ve korkularından arınacaksın… İşte o gün, özgürlüğün gerçek tadını tattığın gün olacaktır.

2. Korkusuz insanları gözlemle. “Gelecekteki sen” imajın ile ilgili görseller hayal et ve beynini bunlarla doldurmaya çalış. Sık sık bu imajları düşün. Bu konuda, mümkün olduğunca rol model ile bağlantıda ol, ister kişi olsun, ister bir kitap ya da online. Tüm bu örnekleri, korkularını yenmek için bir enerji kaynağı olarak kullan. Kendini, rol modellerinin kuvvet ve kapasiteleri ile doldur.

3. Objektif ol. Korkularını araştır. Korkularına, hangi düşüncelerin yol açtığını, onları nerelerde hissettiğini ve onlara nasıl reaksiyonlar verdiğini sor kendine. Kendi hayatını objektif bir şekilde gözlemle.

4. Aptal durumuna düşebilmeyi kabul et. Hata yapmanın oluşturacağı duygusal acı riskini göze aldığın gün, hayal edebileceğinden çok daha fazla korkudan kurtulacaksın. Biliyorsun ki hata yapmak, iyi davranış şekillerini oluşturabilmenin en önemli bilgi kaynağıdır ve başarılı bir iş yapmış her insan, o yolda, en az bir kere hata yapmıştır. Onlar yaptıysa, sen de yapabilirsin. Bazen komik, tecrübesiz, zayıf hatta savunmasız durumlara düşebiliriz. Önemli olan, bu risklerin, bizi olduğumuz yerde saydırmamasıdır. Etrafındaki hiçkimse, bunu senin kadar önemsiyor olmayacak hatta sen komik duruma düştükten hemen sonra bunu unutacak çünkü senden çok kendileri ile ilgileniyor olacaklar. İşte tam da bu sebeple, risk al ve kendin ol, tüm orjinalliğinle, tüm güvensizliğinle ama en önemlisi tüm kapasitenle…

5. Minnettar ol.Korkuyu ne zaman hissedersen, şükran duymayı dene. Çıldırmaktansa, dışarıdaki dünya ile kim olduğun hakkında iletişime geçebilme şansı yakaladığın için şükret. Belki kimse korkunu anlayamaz ama gösterdiğin çabanın değerini anlayabilirler ve inan bana anlayacaklardır. Teşekkür et. Yaşadığın her ne ise onu sevdiğini ve her şeyi atlattığın zaman daha da çok seveceğini söyle.

6. Kendine öğretmenler bul. Bir öğretmen edinmek için asla geç değildir; öğrenmek asla son bulmayacak. Öğretmenin biraz gözünü korkutmalı, kendine örnek aldığın biri olmalı, çok nazik ve seni her zaman rahat hissettiren biri olmamalı. Seni yakından izlemeli, sert bir dürüstlüğü olmalı ve sana korku duyduğun konuyu atlatman konusunda net direktifler vermeli. Zaman kaybetmeye tahamülü olmayan ve senden her daim en iyisini bekleyen biri olmalı. Ayrıca, büyük engeller aşabilmiş arkadaşlar da önemli tavsiye kaynaklarıdır. Mutlaka onların yaşam tecrübelerini kullanmalısın.

7. Paylaş.Çoğu zaman, insanlar ne der korkusuyla, başımıza gelen negative olayları içimizde saklarız. Halbuki paylaşmak, sana çok yardımcı olacaktır çünkü göreceksin ki pek çok insan aslında aynı senin gibi hissediyor ve onların da paylaşacak negative hikayeleri var. Başarıdan mı korkuyorsun yoksa başarısızlıktan mı? Bunu başkalarıyla paylaşmak, hayattan tam olarak ne beklediğini anlamana ve korkularının çıkış noktasını görmene yardımcı olacaktır. Tabii ki sen de onların kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmuş olacaksın.

8. Çaresizlikle mücadele bu işin olmazsa olmazı. Hepimiz bundan korkarız çünkü başlı başına bir başarısızlık gibi görünür hem kendimize hem de diğer insanlara. Ama ancak kendi içimizdeki debelenme asıl kapasitemizi ortaya çıkarır. Yapabileceklerimizi daha net görmemizi ve kendimize güvenmemizi sağlar.

9. Oku.Bu madde, benim en favorim. Spesifik korkunu konu alan bir kitap okumak, o korkudan kurtulabilmenin sayısız kapısını açabilir. Ben, dünyamı sürekli olarak, bana motivasyon ve ilham gücü veren kitaplarla dolduruyorum. Hangi konu ile uğraşıyorsam onunla ilgili okuyorum. Mutlaka hatırlamak istediklerinin altını çiz ya da not al.

10. Gözünde canlandırma tekniğini kullan.Kendini ürkütücü bir durumda hayal et ama hayalin içinde hiç korku olmasın. Seni aslında çok korkutacak şeyleri yapan insanları seyret ve sonra kendini o insanların yerine koyup hayal et. Kendi zihninde tamamen korkusuz bir resim oluştur. Ayrıca şunu da unutma, korku, vücudunda ya kaçma ya da savaşma hormunlarının üretilmesine neden olmaktadır. Yani gerçek hayatta korku yaşadığında, kendinin en üst versiyonunu yaşıyor olacaksın. En iyi versiyonun, sahneye çıkmaya hazır halde olacak.

11. Her şeyi perspektifinin içine yerleştir. Negatif düşünceleri perspektifine yerleştirmek, korkularını yenmede çok önemli bir yöntemdir. Resmin büyüğüne baktığında, neden korkuyorsun? Sen korkundan çıldırırken, hayat, senle ya da sensiz devam ediyor. Bazen bunu hatırlamak oldukça yardımcı olabilir. Zaman bu kadar değerliyken bunu boşa harcamayı kim ister.

12. Kontrolü bırak. Tabii ki kontrolü elimizde tutmak isteriz ama onu bırakmak da bizi bir o kadar özgürleştirir. Kontrolü bırak ve kendine hata yapma iznini ver – ne de olsa öğrenmenin ve büyümenin başladığı yer orası.

13. Olabilecek en kötü senaryoyu düşün. En kötü ne olabilir? Bu gerçekten çok yardımcı bir metod çünkü en kötüsü genellikle o kadar da fena olmuyor ya da çok fena diye düşündüğünüzün olma ihtimalinin imkansızlığı ortaya çıkıyor. Ve hayat devam ediyor… En büyük başarısızlıkta bile…

 1. Derinleri gör.Korkularının köklerine bakmaya çalış ve üzerine meditasyon yap. İçine dön ve korkunun ne zaman başladığını sor kendine: Ne kadar geçmişte kökleri? Çok öncelere dayanan ve bugüne taşıdığın bir başarısızlık mı var? Biri sana zarar verdi ve sen hala o konuda kendini koruma altında mı tutuyorsun? Seni korkutan o şey nedir? Keşfet. Hayat keşfetmekten ibaret.
 1. Be aware of fear in your life.Before you can begin overcoming fear, you have to admit that you have it. Perhaps fear is your “normal” state of being, and that is quite a bit to overcome all at once.  Write down some aspects of your life where you feel fear; getting them down on paper is important, because trying to simply think them through never works and trust me you will forget them. Remember that some of your fears have become so normal to you that you might not even want to get rid of them. They have actually become so comfortable that you prefer them.  In time you will see them and purge them and when I tell you breath you will breath the freshest air because it will be free of your fear.
 2. Watch fearless people. Fill your brain with images of what you want your “future self” to look like.  Connect with as many role models as you can, whether in person, through a book, or online.  Use these examples as an energy source to combat your fear. Do envisioning exercises of what you want yourself to be and keep these images in your mind.  Think of them as often as you can.  Fill yourself with their potential and their power.
 3. Be objective.Take an interest in investigating your fears. Ask yourself about what thoughts create your fear, where you feel the fear, and how you react to it. Try to be an objective observer of your own life.
 4. Be willing to look stupid.   Once you are willing to risk the emotional pain of making mistakes, you will shed more fear than you ever imagined.  Know that making mistakes will help you obtain information you use to create the good behaviors, and that everyone who has ever done something great has failed at least once. If they can do so can you. Anyone who has ever accomplished any greatness had to take the risk of failing and throw it out the window. Sometimes we may look stupid, silly, out-of-touch, inexperienced, fumbling, weak, or vulnerable. It will happen, but you must not let it hold you back. People forget your foolishness long before you do. They are far more interested in themselves so take the risk and be you with all your quirks and all your insecurity but most of all your potential.
 5. Have gratitude.Whenever you feel fear, try to feel grateful. Instead of freaking out, be grateful for the opportunity to communicate who you are to the outside world. No one can know what you fear but they can appreciate your effort and they will.  Say thank you.  Tell yourself you love what is happening and that you will love it even more when you get through it.
 6.  Find teachers.  It’s never too late to have a teacher; we are never done learning.  Seek out someone who intimidates you a little—a person you look up to, not a polite person who always makes you feel warm and fuzzy.  Seek out someone who watches you closely, is brutally honest, and gives clear directions on how you can get better at whatever scares you. A person who doesn’t have time to waste and that excepts your best. Friends that have overcome great obstacles are unlimited sources of advice.  Use their life experiences.
 7. Share.How often do we hold the negative in because we are afraid of how others might react?  Sharing helps, because you will realize that many people feel the same way as you do and have stories and experiences to share as well.  Do you have a fear of success, or a fear of failure?  Sharing with someone can help you examine what you truly want from life, and where your fears come from. Remember they are getting information from you too, this is a two way street. 
 8. Embrace struggle.  Most of us instinctively avoid struggle, because it feels like failure, and that scares us, but the term “no pain, no gain” is true.  To develop our skills, it is a necessity that we struggle, so we must embrace it.  Once we struggle, fear slowly disintegrates and our true amazing beautiful flawless self is able to be out in the open.
 9. Read.This is my personal favorite. Reading a good book related to your specific fear can open new doors on how you can get rid of it. I constantly fill my world with motivational and inspirational books on, and related to, the topic I’m dealing with. Have a highlighter and note pad handy. Mark the things you want to remember and use these books as inspirations when you need them.
 10. Use visualization.Imagine yourself in a scary situation without fear. Watch people do things fearlessly that would normally freak you out.  Visualize yourself as that person.  Create a very clear picture of fearlessness in your mind. Remember that fear causes your body to create fight or flight hormones, so in reality when you are in fear you are actually at the height of who you are.  The best version of you is ready to jump out.
 11. Put things in perspective.Putting your negative thoughts in perspective is a huge way to overcome fear. In the grand scheme of life, why are you afraid? While you are freaking out about something, life is moving on with or without you.  Sometimes it’s helpful to remember this. Time is our greatest commodity and you really don’t want to waste it.
 12. Let go of the control.Of course, we want to be in control, but when we give it up it we tend to free ourselves up.  Allow yourself to make mistakes—after all, that’s where learning and growth really happens.  We learn from our failures, but to fail we need to release control.
 13. Think about the worst-case scenario.What’s the worst that could happen? This is a great lesson because too often the worst is really not that bad or the worst is almost an impossibility. Life goes on. Even in the face of failure. 
 14. Look within.What is the root of your fear? Meditate on it. Look inside and ask yourself when did the fear start: How far back does it go? Did you have an early failure that has stuck with you?  Did someone hurt you and cause you to protect yourself in this manner? What is it that makes you fear?  Explore it.  That’s what life is all about.

Korkularımızı yenmek gelişmiş bir zihniyet ister; eğer istersek oluşturabileceğimiz ve değiştirebileceğimiz bir davranış şekli ister. Hiçbir şey, sonsuza dek içimizde “kilitli” değildir; eğer tüm gerçekler ile yüzleşmek için gerekli eforu göstermeye hazır isek, değişim kaçınılmazdır. İhtiyacımız olan zaman, sabır ve pratiktir. Hatırla, “Başkalarının senin hakkında ne düşündüğü, seni ilgilendirmez”. Başka insanların senin hakkındaki inanışları ya da kararları için kendini kurban etmene asla değmeyecektir.  Daha da kötüsü, kimseyi bu yolla memnun edemeyeceksin. Hata yapmaktan korkma. Başarıya giden yolda defalarca düşeceksin. Başarının şartı tecrübe, tecrübenin olmazsa olmazı başarısızlıktır. Bunu kabul ettiğin gün, başarısızlık gözünde büyümeyi bırakacaktır. Tabii ki korku rahatsız edicidir. Tabii ki sevilen bir duygu değildir. Ondan kaçınmak için elimizden geleni yaparız… Ama unutma, korku, bizi korumak için vardır ve geçicidir… Seni öldürmez tam tersine dikkat etmeni tembihler, uyarır… Ama durmanı istemez… Vazgeçmeni söylemez… Etrafına ve etrafındakilere sevgi ve empati ile bak. Onların da büyük bocalamalar ile hayatta ilerlediklerini görmeye çalış. Korkusuz ol ve bu hayatın sana sunduğu her şeyi al. Sen kendi dünyanın kurucusunsun ve baş rol senin! Bu rolünü korkularının çalmasına izin verme.

Overcoming fear requires a growth mindset; an attitude that we can grow and change if we choose. Nothing is “locked in” forever; we can change if we are willing to face up to the facts and put in the effort.  It takes time, patience, and practice.  So just remember that ‘’What other people think of you, is none of your business.’’  You will never please everyone, and it is rarely worth sacrificing yourself to accommodate some other person’s beliefs about who you should be or what you should do. You will fail. Again, and again and again. Failure is the pathway to success. It is an inevitable part of success. Accept that, and failure won’t be so intimidating.  Your status is pure ego and part of what other people think of you. Your status isn’t based on anything real. Just perception. Fear is uncomfortable. No one likes fear. We’ll do just about anything to avoid it. But you must know from experience, it is temporary. And it doesn’t kill you.  Be fearless and take everything this world has to offer you.  You are the most amazing person that ever lived, because you are the ruler of your world. Without you no one else would be living the same life.  You are an integral part of the whole, just like everyone else.  Look at other with love and empathy.  Accept that they too are struggling to make it through today.  We all have the same destiny and we all have to do it on this little tiny planet called earth.  Live with this in mindset and go get them tiger!!!

Leave a Reply